Sportolók karanténban: „Ha csak olyat csinálsz, amit tudsz, sose leszel több annál, ami most vagy!”

karantén

Forrás:

https://parameter.sk/sportolok-karantenban-ha-csak-olyat-csinalsz-amit-tudsz-sose-leszel-tobb-annal-ami-most-vagy

A koronavírus-járvány komoly próba elé állítja a sportolókat is az összes sportágban. Az edzések a legtöbb helyen már hetek óta szünetelnek, és mivel korábban még nem volt példa hasonló helyzetre, egyelőre nehéz megmondani, hogy a kiesés milyen hatással lesz majd a sportolókra és a sportágakra. Markovics Jánost, a csallóközi Seishin Karate Klub elnökét arról kérdeztük, hogyan tudják pótolni a csoportos edzéseket, milyen versenyeik maradtak el és milyen tanácsokkal látja el a növendékeit.

Fotók: Seishin Karate Klub (További képekért kattints!)

Hogy telik a koronavírus-járvány miatti kényszerpihenő?

Ez egy nagyon érdekes helyzet. Először mi is meg voltunk ijedve, mint mindenki más, hogy mi lesz velünk, a klubbal. Aztán ahogy telt az idő, letisztázódott ez a kényszerpihenő, és most már újra sínen vagyunk. Kitaláltunk programokat a gyerekek és a családok részére is, így most már csak a pozitív oldalát látom.

Milyen hatással van a járvány a karatéra, mint sportágra? Teljes egészében elmaradnak az edzések?

Hogy milyen hatással van a sportágra, az csak akkor fog kiderülni, amikor újra normális keretek között fognak zajlani az edzések. És az leghamarabb valószínűleg június végén, július elején lesz. Az edzések nem maradtak el. Eleinte felvettük az anyagot videóra, majd kiküldtük a linket e-mailben a szülőknek. Sajnos ez kevésbé volt hatékony módszer, ezért váltottunk.

Hogyan lehet pótolni a csoportos edzést? Milyen megoldást választottak?

Százszázalékosan nem lehet pótolni, mert ugyebár a személyes kontaktust semmi sem helyettesíti. Számos olyan gyakorlat van, amit csak párban lehet végrehajtani, de szerencsére akad olyan is, amihez nem szükséges partner.

Az edzéseket az edzői gárdával közös megegyezés után úgy oldottuk meg, hogy élő adásban eddzük a gyerekeket, így mi is látjuk őket, lehetőség adódik javításra.

A módszer elég jól működik, általában húsz fő jelentkezik egy ilyen edzésre. Külön van kezdő és haladó csoport. A visszajelzések alapján a gyerekeknek is nagyon tetszik és a szülők is elégedettek. Az edzők is tudják magukat ilyen módon képezni: hetente háromszor edzünk budapesti barátunkkal, Fris Ferenccel, akivel már évek óta együtt dolgozunk.

Mennyire nehezíti meg a kialakult helyzet a közeljövőt és a rövidtávú terveket? Milyen versenyek maradnak el a járvány miatt?

Ugyebár tervezni abszolút nem lehet, mert nem tudjuk, hogy milyen események lesznek megtartva, és melyek maradnak el, így felkészülni is lehetetlen. Alap kondícióban tartás zajlik válogatott szinten, a többiekre pedig rá van bízva, ki mit edz, nincs erőltetve semmi. Az is teljesen jó, ha a gyerek kimegy a szülőkkel a természetbe sétálni vagy biciklizni.

Március végén lett volna Dunaszerdahelyen a Nyílt Szlovák Bajnokság, amelyen hét ország négyszáz versenyzője vett volna részt, április végén pedig a Sosai Oyama Memorial, a karatestílusunk megalapítójának az emlékversenye. Ezen megközelítőleg kétszáz fő szokott indulni. Valószínűleg elmarad a júniusi versenyünk is, bár még lehet, hogy ezt áttesszük egy későbbi időpontra.

Mennyire súlyos egy sportolónak ebben a sportágban egy ilyen kiesés, milyen hatással van rá, és hogyan lehet ezt majd kiküszöbölni?

Mivel még nem voltunk ilyen helyzetben, elég nehéz ezt megmondani. Ugye a kondíciós edzéseket teljesíteni tudják otthoni edzések formájában, ez eddig is így volt. Viszont a küzdelmek elmaradnak, és ezt nem lehet pótolni.

Igazából nem kevés időre lesz szükség, amikorra a sportoló képes lesz visszarázódni mentálisan és fizikálisan, de bízunk a legjobbakban.

Hogy látják a helyzetet, mikor állhat vissza a régi kerékvágásba az edzés és a felkészülés?

Úgy tippelek, hogy szeptembertől, az új iskolai év kezdetétől visszaállhat a régi rend. Ha ez így lesz, akkor már tudunk majd készülni a versenyekre. Sok előre megtervezett programunk volt már őszre is. Küzdőmaraton, őszi tábor, több külföldi verseny, Európa-bajnokság Romániában, valamint a Kovács Kata Zsófia emlékverseny, majd a szokásos övvizsgák és végül a nagyszabású évzárónk.

A sok korlátozás mellett lehet némi pozitív hozadéka is a kialakult helyzetnek?

Az éremnek mindig két oldala van. Fontos, hogy a rengeteg felszabadult időt ne pazarolják el, csinálják meg a régóta halogatott dolgaikat. Ha azt hiszitek, hogy van időtök, tévedtek. Ne bambuljatok a tévére, úgysincs benne semmi értelmes, vagy csak ritkán. Magaddal foglalkozz és a családoddal!

Milyen konkrét tanácsokat adna a növendékeinek, hogyan használják ki a megnövekedett szabadidőt?

Olvassanak! Ha csak lefekvés előtt 30 percet is, az már 210 perc hetente. Havonta 900 perc, évente pedig 182 óra, durván hét és fél nap. Mozogjanak! Kezdjenek el olyan dolgokat, amiket már rég meg akartak megvalósítani. Jógázzatok, biciklizzetek, sétáljatok, túrázzatok vagy pihenjetek, ha épp erre van szükségetek. A lényeg, hogy változtassatok. Hogy a kedvenc mesémből, a Kung Fu Pandából idézzek: „Ha csak olyat csinálsz, amit tudsz, sose leszel több annál, ami most vagy!” Ha aktívabban akarsz sportolni, figyelj a folyamatosság elvére. Mindemellett pedig az önfejlesztés is nagyon fontos. Kezdd el a tudatodat is csiszolni önfejlesztő könyvek, videók, előadások segítségével. Jó egészséget kívánok mindenkinek!

(Farkas Linda)

Be the first to comment on "Sportolók karanténban: „Ha csak olyat csinálsz, amit tudsz, sose leszel több annál, ami most vagy!”"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*